Трубадури кіно: архівація й актуалізація аматорських фільмів. Дискусія

30 березня 2021. Docudays UA IHRDFF

Архівне посилання на подію.

Дистанції, що стали правилами карантинного життя впродовж останнього року, наново виявили наші вразливості: що більше глобалізованою є певна сфера, то з більшими втратами вона стикається. Скасовані кінофестивалі, зачинені кінотеатри, заморожені кінозйомки тощо – кіноіндустрія по всьому світу виявилася дуже крихкою в нових умовах. Натомість нового потенціалу набули численні партикулярні практики – зокрема вернакулярне, аматорське кіно. Тож спеціальну інтерактивну онлайн-програму Docudays UA у 2021 році було присвячено саме такій любительскій кінематографії двох країн: Шотландії, де «неофіційні» фільми стали важливим культурним феноменом і становлять один з найбільших у світі архівів любительського кіно, і України, де дослідницький інтерес до хоум-муві зростає останні декілька років. До кожного з відібраних короткометражних фільмів було створено інтерактивні субтитри – фахові коментарі від низки запрошених дослідників, що поглиблювали розуміння стрічки і її контексту.

У чому цінність вернакулярного кіно? Як і хто опікується колекціонуванням аматорських фільмів? Як дивитися любительські стрічки? Як їх досліджувати й актуалізувати? Про це дискутували автори програми «Трубадури кіно: Шотландія і Україна»:

Олександр Маханець — куратор і автор дослідницьких коментарів у інтерактивних субтитрах української добірки програми, керівник Міського медіаархіву Центру міської історії у Львові;

Гезер Норріс Ніколсон — авторка дослідницьких коментарів у інтерактивних субтитрах до фільмів шотландської добірки програми, почесна наукова співробітниця в Гаддерсфілдському університеті та Університеті Манчестер Метрополітен;

Ґрем Спер — автор дослідницьких коментарів у інтерактивних субтитрах до фільмів шотландської добірки програми, викладач академічної підтримки в Лондонському коледжі моди при Лондонському університеті мистецтв.

Модерувала подію програмерка Docudays UA, кінокритикиня, кандидатка культурології Юлія Коваленко.

Подія відбувалася за підтримки Британської Ради в Україні та в партнерстві з Центром міської історії Центрально-Східної Європи.